Zyskam.pl

KALKULATOR ZDOLNOŚCI KREDYTOWEJ - KREDYT GOTÓWKOWY

Sprawdź, jaką kwotę kredytu gotówkowego możesz otrzymać i zrealizuj swoje marzenia!

- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +

Twoja zdolność kredytowa:

600.000,00 zł
Znajdź najlepszy kredyt gotówkowy
0

osób

0

Ocena kalkulatora zdolności kredytowej

Sprawdź inne kalkulatory Direct Money

Kalkulator rat kredytu gotówkowego Direct Money

Zrzut ekranu 2021-08-4 o 15.54.26

Kalkulator zdolności kredytowej - kredyt gotówkowy

Kalkulator rat kredytu hipotecznego Direct Money

Poradniki finansowe

Kredyt konsolidacyjny to produkt bankowy, po który sięgają osoby posiadające więcej niż…
4.7
(12)
Lorem Ipsum
4.5
(2)

Zdolność kredytowa - co warto wiedzieć?

Kalkulator Zdolności Kredytowej Sla Kredytu Hipotecznego – Co To Jest?

Wyliczanie zdolności kredytowej dla kredytu hipotecznego nie jest łatwe. Banki biorą pod uwagę mnóstwo przesłanek, które wpływają na przyznanie kredytu lub odrzucenie wniosku. Takie narzędzia jak kalkulatory kredytowe pozwalają na symulację zdolności kredytowej i to w krótkim czasie. Wystarczy wpisać miesięczny dochód, kwotę kredytu, okres kredytowania, oprocentowanie, prowizję, inne stałe zobowiązania, a także rodzaj rat (równe lub malejące), by po chwili sprawdzić jak wygląda nasza zdolność kredytowa. W wynikach ukaże się maksymalna kwota kredytu hipotecznego, jaką mogą zaoferować instytucje finansowe. Poniżej wyświetlą się oferty konkretnych banków, przy których będą zawarte informacje na temat oprocentowania, RRSO, prowizji, wysokości raty i całkowitej kwoty do spłaty. Wyniki te można posegregować pod względem najważniejszej dla kredytobiorcy wartości.

JAK DZIAŁA KALKULATOR ZDOLNOŚCI KREDYTOWEJ DLA KREDYTU HIPOTECZNEGO?

Kalkulator kredytowy analizuje wpisane dane na podobnej zasadzie co eksperci w bankach. Jest to oczywiście jedynie symulacja, ponieważ doradcy biorą pod uwagę jeszcze inne czynniki, np. BIK czy scoring kredytowy (ocena punktowa banku). Kalkulator pomaga głównie przewidzieć ile można dostać kredytu hipotecznego, w czym pomocne są dane o dochodach, miesięczne zobowiązania czy liczba osób w gospodarstwie domowym. Dzięki korzystaniu z takich kalkulatorów zdolności kredytowej, przyszły kredytobiorca dowiaduje się nie tylko jaką maksymalną kwotę będzie mógł zaciągnąć w banku, ale też które instytucje finansowe proponują mu najbardziej korzystne oferty dopasowane do jego możliwości. Kalkulatory zdolności kredytowej dla kredytów hipotecznych pokazują zazwyczaj produkty finansowe największych banków, takich jak PKO BP, ING Bank Śląski czy Citi Handlowy.

JAK PORÓWNYWAĆ OFERTY KREDYTÓW HIPOTECZNYCH?

Kalkulator kredytów hipotecznych nie tylko przedstawia najlepsze oferty, ale też pozwala na ich porównanie. Kredytobiorca może rozważyć propozycje banków, biorąc pod uwagę oprocentowanie, RRSO, prowizję czy kwotę całkowitą do spłaty. Szczególnie istotnym parametrem jest oprocentowanie, które składa się z elementu WIBOR(R) 3M i marży dla banku. Nie bez znaczenia jest także wybrany rodzaj rat. Banki oferują raty równe i malejące. Te pierwsze przez cały okres spłaty będą takie same. Drugie natomiast będą malały z upływem czasu. Warto jednak być świadomym, że na początku kwoty będą naprawdę wysokie. Szukając kredytu hipotecznego należy też dowiedzieć się jaka jest wysokość wkładu własnego. Najczęściej wynosi ona około 20% wartości kredytu.

CZYM JEST ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA?

Zdolność kredytowa to nic innego jak ocena wiarygodności finansowej. Banki muszą sprawdzić, czy osoba starająca się o kredyt będzie w stanie go spłacić wraz z odsetkami. Zazwyczaj analiza ta opiera się na ocenie dokumentacji oraz informacji dostarczonych przez potencjalnego kredytobiorcę. Oprócz tego, banki korzystają jeszcze z innych metod oceny zdolności kredytowej, które zazwyczaj nie są ujawniane przez instytucje finansowe.

JAK ZWIĘKSZYĆ ZDOLNOŚĆ KREDYTOWĄ?

Wiele osób zastanawia się jak dostać kredyt hipoteczny, a ogromny wpływ na to ma zwiększenie zdolności kredytowej. Jest kilka sposobów na to, by ją poprawić. Dla banku bardzo ważna jest forma zatrudnienia potencjalnego kredytobiorcy. Największe szanse na kredyt mają osoby, które są na umowie o pracę. Pozostałe warianty (np. umowa o dzieło czy samozatrudnienie) dają bankom mniejszą pewność co do terminowego spłacania rat, dlatego planując kredyt z dużym wyprzedzeniem, warto pomyśleć o tym, by mieć umowę o pracę.

Kolejną ważną kwestią są zaciągnięte zobowiązania. Ich brak zwiększa oczywiście szanse na otrzymanie kredytu. Jeśli potencjalny kredytobiorca spłaca kilka kredytów to warto je skonsolidować. Wtedy rata będzie mniejsza, dzięki czemu wzrośnie nieco zdolność kredytowa. Dobrze też jest uporządkować wszelkie rachunki bankowe. Lepiej zrezygnować z kart kredytowych i osobistych, które mają limit na koncie. One sygnalizują bankowi, że w każdej chwili mogą zostać zaciągnięte nowe kredyty.

Istotna dla banku jest także historia kredytowa, która opisywana jest w BIK. Jeśli jakieś zobowiązania nie były regulowane w terminie, w Biurze Informacji Kredytowej musiało zostać to odnotowane, co obniża zdolność kredytową. Jednak BIK to nie tylko złe informacje. Instytucja ta gromadzi także dane o terminowym spłacaniu kredytów, co pozytywnie wpływa na przyznanie kredytu, ponieważ zwiększa to wiarygodność osoby starającej się o pozyskanie pieniędzy.

Poprawić zdolność kredytową może także kredyt zaciągnięty nie w pojedynkę, a na przykład z rodzicami, partnerem/partnerką lub rodzeństwem. Wyższe wspólne dochody to większa zdolność kredytowa i lepsze zabezpieczenie dla banku.

Nie bez znaczenia ma także wybór rodzaju rat. Chociaż bardzo kuszące są raty malejące, źle wpływają one na ocenę zdolności kredytowej. Dlaczego? Ponieważ bierze się pod uwagę początkowe raty, które są bardzo wysokie i obniżają zdolność kredytową. Bezpieczniejszym wyborem są więc raty równe.

Ważny dla banku jest także wkład własny. Zazwyczaj wymagane jest 20% wartości kredytu, ale im większa kwota wpłacana na początku, tym mniejsza do spłacenia, co także ma wpływ na lepszą ocenę zdolności kredytowej.

KREDYT HIPOTECZNY – NA CO UWAŻAĆ?

Nie zawsze pozornie najtańszy kredyt hipoteczny w rzeczywistości taki będzie. Z tego względu należy uważnie przyglądać się umowom i dokładnie je czytać. Banki mogą mieć szereg dodatkowych zabezpieczeń i opłat, których nie pokaże kalkulator kredytowy. Warto sprawdzić czy płatne są na przykład monity przypominające o spłatach, kiedy kredytobiorca nie wywiąże się ze zobowiązań na czas. Bywa też, że płatna może okazać się usługa wcześniejszej spłaty całego kredytu. Podczas podpisywania umowy w banku należy dopytywać o takie szczegóły, by zdecydować się na korzystną dla siebie ofertę.